Blog opisujący zagadnienia związane z kontami internetowymi

Bankowość elektroniczna – zasady bezpieczeństwa

Bankowość elektroniczna – zasady bezpieczeństwa

01.31.2011

Dziś chciałabym napisać kilka słów o bezpieczeństwie bankowości elektronicznej, gdyż wielu ludzi, właśnie z powodu szczątkowych informacji o włamaniach do kont bankowych, czy przelewach na niebotyczne sumy pieniędzy, rezygnuje z tej formy prowadzenia rachunku. Istnieje wiele prac fachowych, jak i poradników dotyczących tego, jak bezpiecznie korzystać z sieci, co pokrywa się z korzystaniem z bankowości elektronicznej. Zacznijmy więc od najprostszych zasad bezpieczeństwa.

Po pierwsze, nie logujmy się do swojego konta bankowego w miejscach publicznych. Mam tutaj na myśli zarówno kafejki internetowe, biblioteki, czy szkoły, jak i korzystanie z własnego komputera i internetu za pośrednictwem darmowych hotspotów. Zarówno pierwszy, jak i drugi sposób może pozwolić na włamanie się do naszego konta.

Po drugie, może wydawać się to banalne, jednak starajmy się nie podawać danych do swojego konta osobom postronnym, nigdy nie wiadomo, kto może wykorzystać naszą łatwowierność. Nie należy też odpowiadać na e-maile, które do złudzenia przypominają takie, które dostajemy od swojego banku, a w których prosi się nas o podanie danych do konta wraz z hasłem. Bank nigdy nie wyśle nam e-mail o takiej treści!

Warto również pamiętać o tym, żeby nie zapisywać nigdzie PIN-u, ani hasła do konta internetowego, a zapamiętać je, a korespondencję, otrzymaną od banku z tymi danymi należy jak najszybciej zniszczyć. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, to trzymajmy dane w miejscach trudno dostępnym dla osób postronnych – zdecydowanie odpada trzymanie uch w portfelu!

Podczas logowania się do konta internetowego zwróćmy uwagę, czy połączenie jest szyfrowane (adres strony w przeglądarce zaczyna się od https://, a nie http://) – jeśli tak, możemy się logować – bank w ten sposób dba o dane przez nas wpisywane. Jeśli nie, opuśćmy stronę czym prędzej i spróbujmy jeszcze raz dokładnie wpisać adres strony banku. Często zdarza się tak, że hakerzy stosują tzw. phishing, czyli podszywanie się pod instytucje, banki w celu wyłudzenia danych i haseł. Po zakończeniu wszelkich operacji bankowych pamiętajmy, żeby się wylogować i sprawdzić, czy zrobione to zostało poprawnie.

Klienci często są przekonani, że zabezpieczenie ich pieniędzy, haseł i kont leży tylko w gestii banku, w którym posiadają konto, jednak popełniają podstawowe błędy, które mogą się przerodzić w realne problemy. Pamiętajmy, że w dużej mierze bezpieczeństwo naszych pieniędzy zależy od nas samych.

One comment

  1. jeśli chodzi o logowanie się w publicznych miejscach, można skorzystać z wirtualnej klawiatury, zawsze to lepsze rozwiązanie niż bezpośrednie klepanie znaków w klawiaturę 😉

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *