Blog opisujący zagadnienia związane z kontami internetowymi

Historia bankowości internetowej

Historia bankowości internetowej

02.16.2011

Pewnie wielu z Was zastanawiało się nad tym, jak to się stało, że dziś standardem jest prowadzenie bankowości elektronicznej. Jak zrodziło się coś, co dziś pomaga nam oszczędzać tak dużo czasu. A historia wcale nie jest taka stara. Wszystko zaczęło się w 1995 roku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych nastąpił jej gwałtowny rozwój. Pięć lat później, w roku 2000 w Stanach Zjednoczonych funkcjonowało 27 banków tylko internetowych i nie posiadały one fizycznych placówek.

Jeśli mowa o innych krajach, to również następował ów rozwój dość dynamicznie. Najważniejsze było siedem lat między 1995 a 2002 rokiem, kiedy to liczba instytucji finansowych posiadających bankowość elektronicznych wrosła do 3000. Jako ciekawostkę warto dodać, że w Europie, pod koniec XX wieku, z bankowości internetowej korzystało już 23 miliony ludzi. Przodowały kraje skandynawskie.

To teraz parę słów o Polsce. Bardzo ważnym rokiem był znany przez wszystkich 1989, kiedy to nastąpiła dynamiczna zmiana w ogólnej bankowości. Rozpoczęła się konkurencja, więc znacznie poprawiła się również jakość usług.

Podczas dynamicznego rozwoju bankowości internetowej, nastąpił również gwałtowny rozwój branży informatycznej, ponieważ zaczęło powstawać coraz więcej oprogramowania obsługującego użytkowników banków. Rozpoczęła się rywalizacja, która miała na celu wyłonienie najlepszego systemu. W Polsce nad jakością tego oprogramowania czuwa Rada Bankowości Elektronicznej. Czuwają nad tym, aby program działał sprawnie i umożliwiał między innymi przelewy pomiędzy poszczególnymi bankami, które korzystają z różnych systemów.

Przejdźmy jednak do konkretów. Pierwszym polskim bankiem wyłącznie internetowym jest mBank, który pojawił się na rynku w roku 2000. Rok później dołączyły do niego Volkswagen Bank Direct oraz Inteligo Financial Services, który stał się własnością PKO BP w 2002 roku.

Obecnie, konto internetowe można założyć bez wychodzenia z domu. Wystarczy wysłać wniosek, a następnie pojawi się kurier ze wszelkimi dokumentami do podpisania. Również i nas w domu. Jest to więc wyjątkowo wygodne, ponieważ nie trzeba się nigdzie ruszać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *