Blog opisujący zagadnienia związane z kontami internetowymi

Rachunek walutowy- co musimy o nim wiedzieć?

Rachunek walutowy- co musimy o nim wiedzieć?

08.12.2012

Konto walutowe można otworzyć w większości banków. Najczęściej  przechowywane są na nich pieniądze w postaci euro, dolarów czy franków. Banki, przy okazji otwarcia takiego typu konta stawiają często różne wymagania.

Konta walutowe można założyć zarówno przez internet, jak i w oddziale. W większości przypadków ich otwarcie i prowadzenie są bezpłatne. Niektóre banki stawiają jednak pewne wymagania jak np. określoną ilość początkowego wkładu czy założenie dodatkowego konta złotówkowego. Walutami, w których banki najczęściej prowadzą konta walutowe, są: dolar amerykański (USD), funt brytyjski (GBP), frank szwajcarski (CHF) lub euro. Niektóre banki zawężają tę możliwość do dwóch walut, np. USD i euro. Jeśli klient chce wpłacić walutę, w których bank nie prowadzi rachunków, prawdopodobnie będzie istniała możliwość przewalutowania. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością dopłaty do takiej transakcji.

Oprocentowanie kont walutowych nie sprzyja z pewnością oszczędzaniu. Jest ono zdecydowanie niskie i czasem wynosi po prostu 0,00% lub 0,5%. Stopa procentowa rachunków walutowych w większości przypadków jest zmienna, natomiast kapitalizacja – najczęściej roczna.

Jeśli chodzi o pakiet usług, nie różni się on wiele od standardowych kont złotówkowych : można dokonywać wpłat i wypłat, przelewów, zakładać lokaty walutowe, otrzymuje się kartę płatniczą i można ustanawiać pełnomocników. Co jest ważne: jeśli możliwość dokonywania przelewów, zwłaszcza zagranicznych, jest głównym powodem zainteresowania takiego rodzaju kontem, należy bardzo dokładnie zapoznać się z procedurą realizacji transakcji – od strony formalnej i technicznej.

Koniecznie należy dowiedzieć się do jakich wysokości sum można realizować przelewy, bez konieczności posiadania specjalnego oświadczenia, znać czym są tzw. przelewy transgraniczne, a także jakie wnioski się składa, ile dni trwa przekaz pieniędzy i od czego to zależy (zdarza się, że opóźnienia mogą być nawet kilkutygodniowe). Warto dokładnie zapoznać się z tabelą opłat i prowizji. Jest to bardzo ważne, gdyż niektóre banki realizują je w sposób skomplikowany i za pośrednictwem banków zagranicznych, co wiąże się z wysokimi opłatami.

Bardzo ważne jest także, by dokładnie poznać kartę płatniczą : czy to karta tylko bankomatowa, czy debetowa, czy płacimy za wypłacanie gotówki w bankomatach, a jeśli tak to w których, w jaki sposób  są księgowane płatności na tej karcie w kraju a jak za granicą.

Konta walutowe w bankach krajowych  są koniecznością dla tych, którzy udają się za granicę np.w celach zarobkowych, na studia czy staż. Zanim jednak  zainteresowani zdecydują się na założenie konta walutowego w jednym z polskich banków,należy rozważyć założenie takiego konta w kraju do którego się udajemy. Prowadzenie konta w zagranicznym banku może okazać się nie tylko mniej kosztowne, ale czasami wręcz niezbędne. Zagraniczny pracodawca może po prostu nie chcieć ponosić kosztów związanych z przekazywaniem wynagrodzenia do polskiego banku. Niestety, w związku z tym, że założenie konta walutowego wiąże się z podaniem adresu stałego zamieszkania, założenie konta walutowego w zagranicznym banku może okazać się sporym problemem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *