Blog opisujący zagadnienia związane z kontami internetowymi

Bank internetowy czy tradycyjny?

Bank internetowy czy tradycyjny?

01.24.2011

Bank internetowy, czy bank tradycyjny z możliwością prowadzenia bankowości elektronicznej? To pytanie dosięgnie prędzej, czy później każdego, kto decyduje się na założenie konta. Współcześnie banki oferują możliwość przeprowadzania wszelkich operacji finansowych za pośrednictwem internetu, warto jednak wiedzieć, czym różni się bank internetowy od banku z możliwością korzystania przez internet.

Wśród banków internetowych, zwanych też wirtualnymi, w Polsce najpopularniejsze są mBank i Inteligo. Charakteryzują się one tym, że ich infrastruktura istnieje tylko w systemie komputerowym i klient nie może udać się oddziału, bo taki najzwyczajniej w świecie nie istnieje. Wszystkie operacje związane z prowadzeniem konta odbywają się za pośrednictwem Internetu, ale także podczas rozmowy telefonicznej, w przypadku mBanku jest to mLinia, czy przez SMS. Opcja ta jest szczególnie wygodna dla ludzi ceniących czas, a także dla osób młodych, które przyzwyczajone są do korzystania z sieci w każdej dziedzinie życia. Teraz za pośrednictwem takiego wirtualnego banku można nie tylko zrobić przelew, ale także wziąć kredyt, czy ubezpieczyć samochód.

Jednak wychodząc naprzeciw wymaganiom klientów, wiele banków tradycyjnych umożliwia założenie konta internetowego, jako opcję dodatkową. Pod tym względem oferta niewiele różni się od tej proponowanej przez bank internetowy z tą tylko różnicą, że w każdej chwili, oczywiście w dni robocze i w wyznaczonych godzinach, udać się do najbliższego oddziału banku i tam dopytać, czy załatwić formalności związane z przyznaniem kredytu.

Bez względu na to, na jaki bank się zdecydujemy, konto przez niego oferowane powinno spełniać podstawowe warunki. Po pierwsze bezpieczeństwo, porównywalne z tym z tradycyjnym banku. Po drugie dochody z oprocentowania konta – możliwie jak najwyższe. Po trzecie funkcjonalność – to bank ma być przyjazny klientowi, a nie odwrotnie. Często wybór ułatwić mogą porównywarki kont, umieszczone na branżowych stronach, warto jednak posiłkować się też sugestiami i doświadczeniami znajomych, którzy już takie konto posiadają.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *