Blog opisujący zagadnienia związane z kontami internetowymi

Bezpieczna karta

Bezpieczna karta

11.14.2012

Z kart płatniczych korzystamy na co dzień. Są już tak powszechne, że traktujemy je jak kolejny kawałek plastiku w portfelu. Tymczasem środki, do których mamy dzięki niej dostęp są zazwyczaj większe od tych zgromadzonych w portfelu. Najistotniejszym elementem zabezpieczenia, jaki posiada karta kredytowa jest autoryzacja. Autoryzacja może być przeprowadzana przy pomocy kodu PIN lub własnoręcznym podpisem. Służy ona przede wszystkim sprawdzeniu czy na rachunku naszego konta osobistego są wystarczające środki, aby dokonać transakcję a w przypadku karty kredytowej czy dostępny limit pozwoli na dokonanie transakcji z naszego konta firmowego. Autoryzacja sprawdza również czy karta kredytowa nie została wycofana z obiegu. Wykonując  transakcje w bankomacie lub w terminalu obsługującym tzw. PIN – Pad,  autoryzacja sprawdza czy właściciel karty  podał prawidłowy PIN.

PIN to osobisty numer identyfikacyjny, który służy do autoryzacji oraz identyfikacji. PIN składa się zazwyczaj z czterech cyfr.  Trzykrotne mylne podanie tego numeru powoduje zablokowanie karty. W celu jej odblokowania należy zgłosić się do swojego banku.  Większe bezpieczeństwo zapewniają karty wyposażone w chip. Dzięki niemu można bowiem w bezpieczny sposób zaszyfrować lub deszyfrować różne informacje zawarte na karcie, jak też można przy ich pomocy generować i weryfikować podpisy cyfrowe. VISA np. dopuszcza uwierzytelnianie transakcji  za pomocą podpisu. W przypadku kart Maestro korzysta się wyłącznie z PINu. Karty z chipem są bezpieczniejsze, ponieważ  dzięki niemu karta jest nie do podrobienia.  Jeśli w sklepie nie ma terminalu z czytnikiem chip, to sklep bierze pełną odpowiedzialność za wszelkie, nielegalnie wykonane transakcje  za pomocą karty kredytowej.

chip

Niekiedy banki dodatkowo ubezpieczają karty kredytowe. Ubezpieczenie wliczone jest w cenę rachunku.

Karty płatnicze są jednak coraz bardziej zagrożone. Rozwój technologii spowodował, że złodzieje nie tylko kradną kartę w wersji fizycznej, ale skanują ją i sczytują z niej dane. Na rynku dostępne jest jednak specjalne etui ochronne, które całkowicie uniemożliwia odczytanie danych zapisanych na karcie. Specjalna warstwa blokuje fale emitowane przez terminale i czytniki, co sprawia, iż umieszczona wewnątrz karta jest dla nich niewidoczna. Pieniądze są więc zawsze bezpieczne. Aby dokonać transakcji wystarczy wyjąć kartę z osłonki.
Tego typu etui pasuje do wszystkich dokumentów w formacie ID-1 (85.60 × 53.98 mm).

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *