Blog opisujący zagadnienia związane z kontami internetowymi

Czy można zabezpieczyć kartę płatniczą przed transakcją zbliżeniową?

Czy można zabezpieczyć kartę płatniczą przed transakcją zbliżeniową?

02.25.2013

Karty płatnicze często nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń. Mowa jest o tym, że blokada płatności zbliżeniowej włącza się po dokonaniu kilku płatności dziennie lub po wyczerpaniu odpowiedniej kwoty. Praktycznie wiemy, że blokady te nie zawsze działają. Wiele automatów płatniczych nie łączy się z bankiem w trybie rzeczywistym i nie przekazuje mu odpowiednich informacji od razu. Zazwyczaj transakcje są aktualizowane kilka razy dziennie i wtedy realnie bank wie, że naszą kartą zapłacono tyle a tyle razy. Nie jest to też gwarancją blokady karty…

Jak zabezpieczyć się przed niepożądanymi płatnościami kartą zbliżeniową?

Najskuteczniejszą metodą będzie zastrzeżenie karty i jej blokada. W tym celu trzeba wybrać się do banku. Nie zawsze jednak możemy tego od razu dokonać.

Nie ma niestety możliwości telefonicznego zablokowania karty – na przykład tuż po zagubieniu jej nie możemy zadzwonić do banku i nakazać by wyłączyć kartę z użytkowania.

 

Skuteczne będzie wybranie pieniędzy z konta, albo zamknięcie rachunku. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić. Wiele osób ma różne zobowiązania wobec własnego konta. Po drugie, trzeba by zmnienić wszystkie dane odnośnie tego, gdzie mają płynąć pieniądze (wskazać nowe konto).

Problem pojawia się wtedy, jeżeli dysponowaliśmy kartą debetową. W tym przypadku ograniczanie funduszy na koncie nie pomoże.

 

Co zrobić jak zagubimy kartę zbliżeniową?

Osobę używającą naszej karty można jako tako zlokalizować – na niektórych wyciągach z dokonanych transakcji pokazuje się data i miejsce płatności. Niestety nie jest to częste. Adres placówki w niektórych przypadkach pozostaje niewidoczny… Po drugie, musielibyśmy przyłapać kogoś na gorącym uczynku podczas używania naszej karty. To trochę nie zręczna sytuacja.

 

Można wystawić bankowi pismo z rządaniem odszkodowania za te niedogodności. Procedura jest długa i wymaga wielu godzin korespondencji. Problem może pojawić się również gdy nie posiadamy wszystkich danych z dokonanych nielegalnych płatności – na przykład kied nie posiadamy adres. Wtedy nie możemy prawidłowo wypełnić wniosku.

 

Sprawny sytem płatności zbliżeniowychcykl

Zaletą systemu zbliżeniowego jest to, że zazwyczaj obsługa nie sprawia problemów i właściwie tylko w przypadku kradzieży lub zagubienia karty pojawiają się problemy. Automaty płatnicze nie pobierają większych kwot niż powinny, nie ma też kaucji. Myślę, że chociaż to może być odczytane za atut płatności zbliżeniowych.

 

Czy możemy spodziewać się poprawy tego problemu? Pytanie jest o tyle trudne, że przedstawiciele banków niechętnie rozmawiają o problemie. Sam sposób pomagania poszkodowanym klientom pozostawia wiele do życzenia.

A żeby automaty płatnicze stały się bezpieczniejsze i rzeczywiście rejestrowały ilość i kwoty dokonanych płatności dla pojedynczej karty trzeba je znacznie zmodernizować. Oprócz modernizacji najważniejsze będzie również dostarczenie urządzeń do sklepów. Być może problem ten zajmie jakieś dwa lata. Póki co jesteśmy skazani na proste zabezpieczenia.

 

Jednym sposobem na zabezpieczenie jest kupno/zamówienie karty bez możliwości zbliżeniowych. Problem natomiast jest taki, że żaden z banków nie oferuje już takich kart. Warto jednak spróbować – czasem trafi się taka oferta na specjalne życzenie klienta.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *