Blog opisujący zagadnienia związane z kontami internetowymi

Debet czy karta kredytowa?

Jeśli stoisz przed dylematem, czy zdecydować się na debet na koncie czy na kartę kredytową, musisz poważnie rozpatrzeć wszystkie za i przeciw. Oczywiście najlepszą odpowiedzią jest „nic”, ponieważ zadłużanie się nigdy nie ma pozytywnych korzyści. Czasem jednak zdarzają się sytuacje, w których nie ma innej możliwości i w jakiś sposób trzeba uzyskać pieniądze. Mowa tutaj o stosunkowo niewielkich kwotach, które można zdobyć właśnie dzięki debetowi lub skorzystaniu z karty kredytowej. Obie opcje mają swoje wady i zalety. Przede wszystkim należy się zastanowić nad tym, kiedy będziemy w stanie spłacić nasz dług – głównie od tego powinien zależeć nasz wybór.

Debet

Debet ma trochę niższe oprocentowanie od kredytu. Będzie dobrym rozwiązaniem wtedy, jeśli spłata naszego długu będzie się przeciągać w czasie lub nie będziemy w stanie spłacić jej od razu. Dzięki temu będziemy płacić odsetki co miesiąc, jednak nie powinny nas one zjeść. Kolejną zaletą debetu jest to, że co miesiąc spłaca się on automatycznie chociaż na chwilę poprzez wynagrodzenia wpływające na nasze konto. Warto więc w odpowiedzialny sposób przemyśleć tę decyzję.

Karta kredytowa

Karta kredytowa ma zwykle wyższe oprocentowanie, bo wynosi około dwadzieścia procent. Ma jednak jeden duży plus – dość długi czas nieoprocentowania długu, czasem wynosi i 56 dni. Zatem, jeśli potrzebujemy pieniędzy na już, ale mamy zamiar szybko ją spłacić, to karta kredytowa będzie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ dzięki niej będziemy mogli zupełnie uniknąć odsetek. W każdej innej sytuacji nie decydujmy się na tę opcję, ponieważ każdy miesiąc zwlekania z zapłatą będzie nas kosztował bardzo drogo.

Podsumowując – nie decyduj się na żadną z tych opcji, chyba że koniecznie musisz. Wtedy przemyśl, która opcja będzie dla Ciebie bardziej korzystna, a raczej mniej kosztowna.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *