Blog opisujący zagadnienia związane z kontami internetowymi

Debet czy karta kredytowa?

Debet czy karta kredytowa?

02.02.2011

Przychodzi taki czas, że nagle zaczyna nam brakować pieniędzy i nie jest to jednorazowa sytuacja, a powtarza się z miesiąca na miesiąc, a my zadłużamy się u przyjaciół, czy rodziny, obiecując, że dług oddamy „dziesiątego”. Sytuacja ta jest o tyle niekomfortowa, jeśli szef akurat zalega z pensją, bo księgowa popełniła jakiś błąd albo wina leży po stronie banku. W takich sytuacjach warto jest się zastanowić nad opcją pożyczki, która oszczędzi nam świecenia oczami przed rodziną, która coraz bardziej niechętnie decyduje się na pożyczenie pieniędzy, zwłaszcza, gdy zalegamy ze spłatą. Mamy do wyboru kilka opcji, jednak chciałabym przedstawić dwie – każda ma swoje wady i zalety.

Karta kredytowa

O kartę kredytową właściwie nie trzeba się starać, gdyż chcą nam ją „wcisnąć” przy niemal każdej nadarzającej się okazji i to nie tylko w banku, ale także przy okazji zakupów w ogólnopolskich sieciach handlowych. Do jej podstawowych cech należy fakt, że bank ustala na podstawie historii naszego rachunku limit kredytowy, który możemy wykorzystać na dowolny cel, płacąc właśnie tym rodzajem karty. Następnie mamy około 56 dni na spłacenie długo, gdyż po tym terminie, zwanym grace period zaczynają narastać dosyć wysokie odsetki.

Debet bankowy

Debet to najprościej mówiąc ujemne saldo na naszym rachunku, które tworzy się, kiedy nasze konto świeci pustkami, a my akurat potrzebujemy pieniędzy – również w tym przypadku bank nie pyta na jaki cel środki zostaną przeznaczone. Aby uzyskać debet zwykle trzeba jednorazowo wypełnić stosowny formularz. Wysokość pożyczki uzależniona jest od historii wpływów na nasze konto, zwykle 3 do 6 miesięcy wstecz. Debet jest również wysoko oprocentowany, jednak jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że spłaca się „sam”, w momencie, kiedy na naszym koncie pojawią się środki. Do wad można zaliczyć fakt, że bank pobiera roczną prowizję z tytułu otwarcia debetu.

Tak, jak pisałam na początku obie opcje „pożyczki” mają swoje wady i zalety i dobrze jest się nad nimi zastanowić tylko wtedy, jeśli nie mamy innego wyjścia. Mimo wszystko pożyczanie pieniędzy od znajomych czy rodziny ma swoją jedną podstawową zaletę – zerowe oprocentowanie. 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *