Debet może być wygodnym i łatwym sposobem na pozyskanie potrzebnej nam natychmiast gotówki, ale z tym pożytecznym narzędziem musimy umieć się obchodzić. Musimy też zdawać sobie sprawę, jak ono działa, żeby nie dołączyć do sporego chóru internautów, którzy opisują na forach swoje problemy z debetem, twierdząc, że zostali oszukani. Problemy, jakie wzięły się głównie z ich niewiedzy i niefrasobliwości, a także ze sprytnych zabiegów samych banków.
Po pierwsze, należy pamiętać, że o ile tuż po otwarciu konta zazwyczaj nie przysługuje nam do niego debet, o tyle często bank przyznaje go, jeżeli stwierdzi, że mamy regularne wpłaty na rachunku. Zazwyczaj dzięki stosownemu punktowi w umowie może to uczynić automatycznie, bez konieczności składania wniosku przez klienta. Ci z klientów, którzy nie czytają umów, mogą w takiej sytuacji nawet nie wiedzieć, że takowy został im przyznany. Dlatego należy pamiętać o takiej możliwości i robić to, co do znudzenia radzą i powtarzają wszelkiej maści doradcy finansowi, czyli czytać to, co podpisujemy.
Drugą praktyką, która wprowadza w błąd niektórych ludzi i która jest stosowana przez część (choć nie przez wszystkie) banki, jest wliczanie do dostępnych środków wysokości debetu, a więc dodawanie do nich pieniędzy, których w istocie nie mamy, bo musimy je pożyczyć. Problem stanowi tutaj fakt, że niektórzy nie widzą żadnej różnicy między saldem a dostępnymi środkami. Saldo to kwota, jaką rzeczywiście posiadamy, zaś dostępne środki, jak sama nazwa wskazuje, to suma, którą możemy dysponować. Należy jednak mieć świadomość, że wydaną różnice między dostępnymi środkami a saldem będziemy musieli zwrócić i to z – niemałymi zazwyczaj – odsetkami.
Pułapki również dość często czyhają w kwestii odsetek od debetu, gdyż są one naliczane natychmiast po skorzystaniu z niego. To czyni ten sposób finansowania niewygodnym w niektórych sytuacjach, nie opłaca się na przykład płacić w ten sposób za przedmioty kupowane na początku miesiąca. Z drugiej strony odsetki od debetu są zazwyczaj niższe niż chociażby te naliczane w wypadku karty kredytowej, dlatego też przed każdym zadłużeniem się należy świadomie skalkulować, jaka forma będzie nam się opłacała najbardziej.
Debet może przysporzyć niezłych problemów, najlepiej jest go unikać. Zazwyczaj ludzie uczą sie na błędach, jeśli ktoś już raz miał problem z debetem, którego nie potarfił spłacić, na drugi raz porządnie się zastanowi zanim go znowu zaciągnie.