Blog opisujący zagadnienia związane z kontami internetowymi

Jak uniknąć problemów z debetem?

Debet może być wygodnym i łatwym sposobem na pozyskanie potrzebnej nam natychmiast gotówki, ale z tym pożytecznym narzędziem musimy umieć się obchodzić. Musimy też zdawać sobie sprawę, jak ono działa, żeby nie dołączyć do sporego chóru internautów, którzy opisują na forach swoje problemy z debetem, twierdząc, że zostali oszukani. Problemy, jakie wzięły się głównie z ich niewiedzy i niefrasobliwości, a także ze sprytnych zabiegów samych banków.

Po pierwsze, należy pamiętać, że o ile tuż po otwarciu konta zazwyczaj nie przysługuje nam do niego debet, o tyle często bank przyznaje go, jeżeli stwierdzi, że mamy regularne wpłaty na rachunku. Zazwyczaj dzięki stosownemu punktowi w umowie może to uczynić automatycznie, bez konieczności składania wniosku przez klienta. Ci z klientów, którzy nie czytają umów, mogą w takiej sytuacji nawet nie wiedzieć, że takowy został im przyznany. Dlatego należy pamiętać o takiej możliwości i robić to, co do znudzenia radzą i powtarzają wszelkiej maści doradcy finansowi, czyli czytać to, co podpisujemy.

Drugą praktyką, która wprowadza w błąd niektórych ludzi i która jest stosowana przez część (choć nie przez wszystkie) banki, jest wliczanie do dostępnych środków wysokości debetu, a więc dodawanie do nich pieniędzy, których w istocie nie mamy, bo musimy je pożyczyć. Problem stanowi tutaj fakt, że niektórzy nie widzą żadnej różnicy między saldem a dostępnymi środkami. Saldo to kwota, jaką rzeczywiście posiadamy, zaś dostępne środki, jak sama nazwa wskazuje, to suma, którą możemy dysponować. Należy jednak mieć świadomość, że wydaną różnice między dostępnymi środkami a saldem będziemy musieli zwrócić i to z – niemałymi zazwyczaj – odsetkami.

Pułapki również dość często czyhają w kwestii odsetek od debetu, gdyż są one naliczane natychmiast po skorzystaniu z niego. To czyni ten sposób finansowania niewygodnym w niektórych sytuacjach, nie opłaca się na przykład płacić w ten sposób za przedmioty kupowane na początku miesiąca. Z drugiej strony odsetki od debetu są zazwyczaj niższe niż chociażby te naliczane w wypadku karty kredytowej, dlatego też przed każdym zadłużeniem się należy świadomie skalkulować, jaka forma będzie nam się opłacała najbardziej.

One comment

  1. Bartłomiej /

    Debet może przysporzyć niezłych problemów, najlepiej jest go unikać. Zazwyczaj ludzie uczą sie na błędach, jeśli ktoś już raz miał problem z debetem, którego nie potarfił spłacić, na drugi raz porządnie się zastanowi zanim go znowu zaciągnie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *