Blog opisujący zagadnienia związane z kontami internetowymi

Konta firmowe

Konta firmowe

02.16.2011

Podstawą kont firmowych jest obsługa internetowa i to nie powinno dziwić. Zakładając konto firmowe należy się przede wszystkim poważnie zastanowić nad tym, czy w ogóle warto. Wszystko zależy od typu prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli Twoje miesięczne transakcje nie przekraczają 15 tysięcy euro, nie musisz się martwić i możesz pozostać przy zwykłym koncie osobistym, dla klienta indywidualnego. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że takie konta są po prostu tańsze, jeśli nie w ogóle darmowe. Jedyne ewentualne opłaty to te, za przelewy do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tym miejscu warto zauważyć, że jest to chyba jedyny plus konta firmowego – tam przelewy w te miejsca są darmowe albo zdecydowanie tańsze. W przypadku jednakże kont firmowych, droższe są również przelewy do „zwykłych” ludzi lub instytucji.

Za kontem osobistym przemawia również to, że nie trzeba płacić za prowadzenie rachunku, a konta firmowe zwykle nie mają tak przyjaznych warunków.

Jeśli jednak nie ma możliwości, bo transakcje przekraczają wcześniej wspomnianą kwotę, należy się zastanowić nad wyborem odpowiedniego konta firmowego. W takiej sytuacji, poza tym, że należy zwrócić uwagę na cennik, warto też zastanowić się nad tym, czy nie najlepszym rozwiązaniem byłoby założenie rachunku w takim banku, w którym mają je nasi kontrahenci. Dzięki temu zaoszczędzimy czas „dojścia” przelewu, ponieważ pojawi się on na naszym koncie lub koncie kontrahenta praktycznie od razu. W przypadku różnych banków trzeba czekać od kilku godzin do kilku dni, gdy na przykład przed nami weekend.

Wszystkie banki oferują założenie konta firmowego. Jeśli masz już jeden bank, któremu ufasz, a masz tam konto osobiste, to możesz się zastanowić nad zmodyfikowaniem konta osobistego od razu na firmowe. Numer rachunku pozostanie ten sam, co też znacznie ułatwi komunikację ze wcześniejszymi kontrahentami, z tymi, z którymi współpracowało się przed założeniem działalności gospodarczej, na przykład w przypadku umowy o dzieło.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *