Blog opisujący zagadnienia związane z kontami internetowymi

Konta oszczędnościowe

 Konta oszczędnościowe są takimi typami kont osobistych, które są nastawione na oszczędzanie pieniędzy. Zwykle mają wyższe oprocentowanie, niż w przypadku typowych kont osobistych, jednakże mają trochę większe restrykcje. Zwykle nie wydaje się do nich karty, a w niektórych ofertach banków płaci się za wypłacanie z nich pieniędzy, co ma być motywacją do zatrzymywania i zbierania środków.

Stopa procentowa również zależy od poszczególnych ofert konkretnych banków. Ostatnimi czasy coraz częściej banki walczą o zdobycie klienta, stad też oprocentowanie jest coraz wyższe. Warto wybrać takie, gdzie oprocentowanie jest ułożone i podliczane w taki sposób, aby ominąć podatek Belki, czyli podatek od wzbogacenia się wynoszący 19%. Są to konta, w których odsetki nalicza się co miesiąc lub tygodniowo lub dziennie. Dzięki temu zysk nie przekracza kwoty 2,49 zł, a co za tym idzie, podatek Belki nie nalicza się. Kwota 2,49 jest tutaj kluczowa, ponieważ w przypadku tego podatku zaokrągla się kwoty do pełnych złotówek. W przypadku kwoty 2.49 zł kwota po zaokrągleniu wynosi 2 zł, a 19% z niej to 38 groszy, co znów się zaokrągla, dlatego też kwota opodatkowania wynosi 0 zł. Być może jest to zawiłe, jednakże przy głębszym zapoznaniu się, jest to bardzo proste.

W sytuacji, gdy wybiera się odpowiednie konto oszczędnościowe, najlepiej kierować się tym, w jakim banku się już konto posiada. Dzięki obu rachunkom – ROR i OKO – w tym samym banku, mamy zapewniony płynny przepływ pieniędzy. Oznacza to, że są one natychmiastowo księgowane. Oczywiście nie powinien to być jedyny wybór, ponieważ jeśli nasz bank ma dobrą ofertę dla kont osobistych, a niezbyt atrakcyjną dla kont oszczędnościowych, nie ma sensu mieć ich w tym samym banku. W takiej sytuacji warto zapoznać się z innymi ofertami.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *