Blog opisujący zagadnienia związane z kontami internetowymi

Kredyt odnawialny a debet – co wybrać?

Kredyt odnawialny a debet – co wybrać?

01.31.2011

Jeśli nagle okaże się, że brakuje nam pieniędzy na niespodziewany zakup, a nie chcemy zaciągać kredytu, który jest zwykle wysoko oprocentowany, szczególnie taki, który możemy dostać od „ręki” i „na dowód”, albo procedura otrzymania go przeciąga się w nieskończoność warto pokusić się o skorzystanie z jednej, z dwóch opcji.

Debet bankowy

Pierwszą jest możliwość zaciągnięcia debetu bankowego. Jakie są zalety, a jakie wady tej formy pożyczki? Debet jest ujemnym saldem na naszym rachunku, który tworzy się w momencie, kiedy brakuje nam gotówki, a chcemy na przykład zapłacić za towar w sklepie. Jego przyznawanie nie wiąże się ze skomplikowanymi procedurami, a zwykle z podpisaniem dodatkowego aneksu do umowy. Od tego momentu mamy możliwość „zaciągania” pożyczki na dowolny cel, jednak jej kwota jest przyznawana indywidualnie przez bank na podstawie średniej przychodów na koncie. Dodatkową zaletą jest fakt, że spłaca się sam, w momencie, kiedy na koncie pojawią się środki. Debet jest doskonałą opcją, jeśli nagle zabraknie nam gotówki. Jednak ma też swoje wady. Po pierwsze jest dosyć wysoko oprocentowany, czasem odsetki to 30% wartości pożyczki. Po drugie trzeba go spłacić dosyć szybko, bo zwykle jest to 30 dni, i wreszcie banki często pobierają roczną opłatę za udostępnienie możliwości zaciągnięcia go. Należy również się kontrolować, gdyż pieniądze wydawać jest łatwo, jednak spłaca się je dużo gorzej.

Kredyt odnawialny

Ciekawą opcją jest więc zdecydowanie się na kredyt odnawialny, który na pozór niewiele różni się od debetu bankowego. Podobieństwa jednak zaczynają się i kończą na tym, że tak, jak debet udzielany jest w rachunku bieżącym. Przeznaczony jest jednak dla osób, które posiadają dłuższy staż bankowy, jego wysokość jest też zdecydowanie wyższa, niż debetu. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, iż jest niżej oprocentowany, aniżeli debet, a jego spłata nie musi nastąpić w ciągu miesiąca, a rozkładana jest na cały rok. Dzięki temu nie musimy się martwić, że upływa termin spłaty, a my nie mamy na nią pieniędzy. Aby go otrzymać należy przedstawić w banku odpowiedni wniosek, na podstawie którego wyliczy on zdolność kredytową. Nie jest wymagane zaświadczenie o zarobkach, a jedynie historia rachunku 3 lub 6 miesięcy wstecz. Banki wychodzą jednak naprzeciw wymaganiom klientów, którzy nie posiadają konta w ich banku. Wtedy kredyt odnawialny przyznawany jest na podstawie historii rachunku w innym banku, co jest bardzo wygodne i jak najbardziej korzystne dla klienta. Dodatkowo wniosek o jego przyznanie można złożyć nie tylko w oddziale banku, ale także za pośrednictwem Internetu, czy dzwoniąc pod wskazany numer.

Gdy nagle zabraknie nam gotówki warto więc przeanalizować wszystkie za i przeciw tych form pożyczki i wybrać tę, która w danym czasie będzie dla nas najbardziej odpowiednia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *