Blog opisujący zagadnienia związane z kontami internetowymi

Ochrona naszych pieniędzy w ustawie deweloperskiej

Ochrona naszych pieniędzy w ustawie deweloperskiej

12.14.2012

Nowa ustawa deweloperska zadbała o to by zminimalizować ryzyko utraty włożonego kapitału. Jeśli sprzedaż inwestycji dewelopera rozpoczęła się już po dniu 29 kwietnia 2012 roku, to wszelkie wpłaty nabywców lokali powinny być dokonywane na specjalny rachunek powierniczy.  Od tej pory żaden inwestor nie będzie miał prawa , swobodnie dysponować naszymi pieniędzmi wpłacanymi na poczet przyszłego lokum.

Deweloper może nam zaproponować jeden z czterech możliwych rodzajów takich rachunków, mamy więc do wyboru:

  • zamknięty rachunek powierniczy,

  • otwarty rachunek powierniczy z gwarancją ubezpieczeniową,

  • otwarty rachunek powierniczy z gwarancją bankową,

  • otwarty rachunek powierniczy.

Z rachunku zamkniętego wypłata zdeponowanych przez nas (i innych nabywców) środków nastąpi jednorazowo, ale na samym końcu. Dopiero przy przenoszeniu prawa własności do lokali na nas (klientów) środki zostaną udostępnione deweloperowi. Dla nas – nabywców jest to rozwiązanie chyba najpewniejsze, bo zanim nie nastąpi finalizacja całego procesu inwestycyjnego, środki są zabezpieczone i nie wyciekną z rachunku.

Ze środków rachunku otwartego deweloperzy mogą korzystać w trakcie realizacji swych zadań. Niezbędnym jednak warunkiem – jest tu zakończenie określonego etapu realizacji inwestycji, co zostanie potwierdzone specjalną kontrolą bankową. Dodatkowo, prowadzone dla deweloperów rachunki otwarte mogą uzyskać gwarancję ubezpieczyciela, albo banku. Będzie to zabezpieczenie wszystkich nabywców na wypadek ewentualnej upadłości firmy deweloperskiej. Takie rozwiązanie satysfakcjonuje nas – klientów, choć zwiększa koszty i zabiegi inwestorów.

kredyt mieszkaniowyByć może, chcąc zwabić większą liczbę klientów – firmy deweloperskie będą się prześcigały w dogodnych ofertach, zaoferują jak najmniej ryzykowne formy współpracy. Pamiętać jednak musimy, ze będzie to wymagało dodatkowych nakładów i nie wszystkich wykonawców będzie na to stać. Sporo słabszych firm inwestycyjnych będzie prawdopodobnie musiało wypaść z rynku. Pozostaną jedynie najmocniejsi i najsolidniejsi. Wiemy jednak, że zdrowa konkurencja wyjdzie nam tylko na dobre. Rynek nieruchomości pochłania od lat ogromne pieniądze, najczęściej to właśnie na nim lokujemy największą część swoich przychodów. Zanim jednak zdecydujemy się na kredyt mieszkaniowy, który będziemy spłacać przez wiele kolejnych lat, dobrze jest więc sprawdzić terminowość i profesjonalizm danego dewelopera. Tu tkwią oszczędności całego życia wielu osób. Dlatego warto zadbać o bezpieczne użycie naszych ciężko zapracowanych środków.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *