Blog opisujący zagadnienia związane z kontami internetowymi

Rodzaje kart płatniczych

Rodzaje kart płatniczych

10.18.2011

Karta karcie nierówna. Jaką wybrać? Taką, która będzie spełniała nasze oczekiwania. Zanim dokonamy wyboru warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat rodzajów kart płatniczych.

Kredytowe – to karty, które posiadają limit zadłużenia. Udzielony kredyt jest przeważnie oprocentowany, to znaczy, że jeżeli klient wyda więcej pieniędzy niż ma środków na koncie, to różnica w kwocie będzie musiała być oddana bankowi razem z odsetkami. Użytkownik dostaje rozliczenie transakcji w określonych odstępach czasu.

Debetowe – są dodatkiem do rachunku bankowego. Kwota transakcji nigdy nie może być większa niż aktualny stan konta użytkownika karty. Konto klienta jest obciążane na kwotę transakcji już w momencie jej dokonywania.

Przedpłacone – aby dokonać płatności taka kartą należy ją wcześniej zasilić. Taka karta nie wiąże się z posiadaniem konta bankowego i może nie być spersonalizowana, to znaczy, że można ją kupić dla kogoś w prezencie – wtedy obdarowany będzie mógł wykorzystać środki znajdujące się na karcie.

Wirtualne – nie mają fizycznej postaci, są jedynie numerem zarejestrowanym w systemie rozliczeniowym. Korzystanie z nich polega na przekazaniu danych karty, danych właściciela, okresu ważności karty. Wtedy akceptant nie musi być fizycznie obecny podczas transakcji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *