Blog opisujący zagadnienia związane z kontami internetowymi

Rodzaje kart płatniczych

Rodzaje kart płatniczych

02.02.2011

Dziś chciałabym się skupić na zagadnieniu kart płatniczych. Bardzo często jest tak, że wszystkie rodzaje kart określa się jako karty kredytowe, co wprowadza pewien zamęt. Jedynym usprawiedliwieniem tego jest odniesienie się do historii, gdyż właśnie karty kredytowe były w ogóle pierwszymi kartami, jakie otrzymywało się po złożeniu odpowiedniego wniosku o jej wydanie. Oczywiście na pomysł z kartami kredytowymi wpadł nie kto inny, jak Amerykanie już na początku XX wieku, chociaż pierwsza karta stricte kredytowa została wydana w 1958 roku.

Obecnie wśród kart płatniczych możemy wyróżnić głównie karty debetowe, kredytowe, obciążeniowe i wirtualne. Jako, że o wirtualnych pisałam, dziś skupię się na trzech pozostałych.

Karty debetowe

Ten rodzaj karty otrzymujemy w momencie otwarcia rachunku bankowego, w tych internetowego. Nie ma jednak możliwości otrzymania jej „od ręki”, więc zwykle przychodzi ona pocztą w ciągu dwóch tygodni. Została ona stworzona z myślą zastąpienia płatności przy użyciu gotówki, innymi słowy w momencie, kiedy płacimy kartą bank potrąca pieniądze z naszego bieżącego rachunku bankowego. Dodatkową zaletą tego typu kart jest możliwość płacenia nimi coraz częściej w internecie.

Karty kredytowe

Wydanie tej karty związane jest z przyznaniem limitu kredytowego przez bank, którego wysokość ustalana jest na podstawie historii rachunku. Zaletą tego typu kart jest możliwość dokonywania płatności nawet, jeśli na naszym koncie nie mamy środków. Obciążany jest wcześniej wspomniany limit kredytowy. Należy jednak pamiętać, żeby zadłużenie spłacić w okresie bezodsetkowym, zwykle jest to 56 dni. W przeciwnym razie możemy się liczyć z naliczeniem wysokich odsetek, sięgających często kilkudziesięciu procent.

Karta obciążeniowa

Ten typ karty to połączenie karty kredytowej z debetową, gdyż jest powiązana z rachunkiem bieżącym. Z konta pobierane jest zwykle obciążenie za poprzedni miesiąc z ewentualnymi odsetkami.

Obecnie banki z kontami internetowymi oferują zarówno karty debetowe – zaraz przy otwarciu rachunku, jak i kredytowe, które często są proponowane przy jego zakładaniu, jak i przy okazji zakupów w hipermarketach. Proponujemy jednak zdecydowanie się na tę drugą opcję tylko, jeśli oferuje ją bank, gdyż z kartami typu Carrefour Visa Electron, gdyż z takimi nigdy nic nie wiadomo.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *