Blog opisujący zagadnienia związane z kontami internetowymi

Wady debetu

Wady debetu

02.07.2011

Blog poświęcony jest debetom bankowym, uwzględniając szczególnie zalety tej formy pożyczki, jednak dzisiaj chciałabym napisać nieco o wadach.

Banki coraz częściej stosują różne sztuczki, które mają na celu skorzystanie właśnie z ich oferty. Ostatnio bardzo popularne było otwieranie kont osobistych z limitem debetowych gratis. Jednak szybko zwęszyły one możliwość dodatkowego zarobku z tytułu pobierania rocznych prowizji i cały ten gratis zaczął obciążać portfele nieświadomych klientów, którzy bardzo rzadko czytają zmiany, które nastąpiły w tabeli opłat i prowizji. Przeciętnie prowizje wynoszą do 2% limitu debetowego, więc w przypadku 10 tysięcy będzie to aż 200 złotych, niezależnie od tego, czy klient będzie pod kreską, czy też nie. Jeśli doliczy się do tego inne „bajery”, w postaci opłat za korzystanie ze wszystkich bankomatów, dodatkowe operacje, funkcje, czy udogodnienia, może się okazać, że portfele zaczną krzyczeć.

Oprócz prowizji, jaką pobierają banki trzeba oczywiście zapłacić odsetki – oprocentowanie waha się w granicach od 10 do nawet 20-30% kwoty. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że debet jest pożyczką, jak każda inna i bardzo łatwo się ją zaciąga, jednak ze spłatą bywa gorzej, a jeśli już ona następuje, to często nie pamiętamy o tym, że momencie pojawienia się środków na naszym koncie są one automatycznie „ściągane”, żeby debet spłacić. Czasem można się zagapić i cała wypłata może przepaść na poczet zaciągniętego debetu, a my będziemy musieli wziąć kolejny i tak błędne koło się zamyka.

Jak to mówią „dobry zwyczaj, nie pożyczaj!”, więc najlepiej nie decydować się na żadną pożyczkę, jeśli nie ma palącej potrzeby, bo bardzo często jest tak, że zadłużamy się na potęgę, popadając z jednego kredytu/debetu w drugi i w konsekwencji zawsze jesteśmy pod kreską.

One comment

  1. Dziękі, żе umieszczasz dużo konkretów w Twoich artykułach!
    Dobrze, że są jeszcze οsoby, które wiedzą co udostępniają!

    Dzięki. Bloga Wady debetu | Blog o debetach. Debet Twoim przyjacielem!
    sobie dodałam do czytnika RSS 😉

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *