Blog opisujący zagadnienia związane z kontami internetowymi

Wybieraj pieniądze z bankomatu, korzystając z telefonu

Być może już niebawem przy pomocy smartofna będziemy mogli nie tylko obsługiwać nasze konto internetowe, lecz także wybierać pieniądze z bankomatu. Przymiarki do wprowadzenia tej technologii także w Polsce trwają już od jakiegoś czasu.
W naszym kraju usługi te chce zaoferować swoim klientom firma Euronet, posiadająca największą sieć bankomatów (3,6 tys. sztuk) na terenie Polski, we współpracy z dwoma bankami, nie wiemy jednak jeszcze z jakimi. Wypłacanie pieniędzy z bankomatu przy pomocy telefonu nie wymagałoby karty, więc opcja ta zapewniałaby nam dostęp do gotówki w razie zgubienia lub kradzieży portfela albo w innych momentach, kiedy nie mamy dostępu do własnej karty. Według twórców opcja ta może tez służyć do realizacji szybkich przekazów pieniężnych, gdyż nasz odbiorca mógłby po prostu odebrać przesłaną sumę z bankomatu. Byłoby to zatem raczej uzupełnienie tradycyjnej karty niż coś, co mogłoby ją zastąpić, zwłaszcza że najprawdopodobniej usługa będzie płatna i za każda wypłatę zostanie naliczona nam prowizja.
W chwili obecnej Euronet udostępnia podobne rozwiązanie, czyli aplikację Sky Cash. Po wybraniu odpowiedniej opcji w bankomacie musimy w nim podać swój numer telefonu, a następnie wpisać kod wygenerowany przez aplikację. Za każdą taką transakcję musimy zapłacić 4 zł. Od zapowiadanej usługi Sky Cash różni się jednak funkcjonalnością, gdyż wymaga on przedpłat na osobne konto, z którego potrącane będą wybrane przez nas sumy.
Z kolei firma MasterCard chce wprowadzić jeszcze bardziej innowacyjne rozwiązanie w kwestii płatności mobilnych, gdyż zamierza ona umożliwić wypłaty z bankomatów za pomocą technologii zbliżeniowej. W ten sposób będziemy mogli nie tylko wybierać gotówkę przy pomocy karty zbliżeniowej, lecz także smartfonów wyposażonych w podobną opcję. Wprowadzanie takiego rozszerzenia do telefonów jest dziś jeszcze na wstępnym etapie, ale pomysł rozwija się coraz szybciej i zapowiada coraz lepiej. W ten sposób wszyscy zwolennicy mobilnych technologii zyskają kolejne narzędzie ułatwiające im zarządzanie swoimi finansami.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *